Červený jetel

 

Červený jetel nebo také jetel luční (Trifolium pratense) je známou léčivou bylinkou již našich předků. Dlouho se sušené květy používaly pouze k úpravě chuti a vůně bylinných čajových směsí. Dnes je užíván jako potravinový doplněk pro vysoký obsah přírodních látek zvaných fytoestrogeny, které jsou příbuzné svojí strukturou ženským pohlavním hormonům, označované také jako izoflavony. Tyto fytoestrogeny se ve stravě objevují jen velmi zřídka a v malém množství.  Vykazují estrogenní aktivitu a jsou spojovány s řadou pozitivních zdravotních účinků v průběhu menopauzy. Jako je zlepšení nálady, potlačení návalů, zlepšení spánku, zamezení řídnutí kostí, podpora kardiovaskulárního zdraví a zlepšení libida.

 

Jako klimakterium označujeme dobu přechodu mezi obdobím plodného věku ženy a začátkem senia. Je to období mezi 45. až 60. rokem života.

 

Menopauzou se označuje krátký úsek posledního krvácení, řízeného ještě ovariální funkcí. Doba, kterou považujeme za normální, je v rozmezí 40 - 53 let. U nás je to průměrný věk 51,2 roku.

 

Lze ho užívat jako doplněk po 35. roku pro zlepšení psychické stability, pro kvalitnější sexuální život i pro oddálení stárnutí a větší spokojenost se sebou nebo při premenstruačních bolestech bez ohledu na věk.

 

Ženy prožívají období klimakteria bouřlivěji než muži, bohužel, z velké části za to může podvědomí, které je v nich pěstováno už od dob prababiček, že přechod je cosi strašného, že existuje řada nepříjemných problémů, které jej provází. Ještě v nedávné minulosti měly ženy za to, že po přechodu již nemohou být sexuálně aktivní. Dnešní ženy mohou být nejen dále přitažlivé a sexuálně aktivní i po přechodu, ale zůstanou také zdravé a bez obtíží nebo s potížemi minimálními, pokud zařadí do svého jídelníčku důležité prvky.

 

Klimakterické potíže, jako návaly horka, pocení, nespavost atd. mnoho žen léčí hormonální substituční terapií. Pokud mezi tyto ženy patříte nebo patřit chcete, pak také vězte, že nejnovější lékařské výzkumy naznačují, že při dlouhodobém užívání hormonální léčby (více než 5 let) se mimo jiné zvyšuje riziko rakoviny prsu.

 

Více žen v dnešní době řeší tyto problémy jinou alternativou. Touto alternativou mohou být látky zvané fytoestrogeny, které jsou velmi blízké pohlavním hormonům lidským. Z nich nejúčinnější jsou izoflavony. Na trhu jsou ve formě doplňků stravy: sója, ploštičník, čočka, len a izoflavony z červeného jetele.

 

Sója i ploštičník nebo také čočka či len jsou sice levnější (někdy i geneticky upravované), ale protože mají v sobě pouze 2 izoflavony, mají i slabší a pomalejší účinky. V Evropě mnohem známější je červený jetel, který obsahuje 4 izoflavony, které jsou pro nás (evropskou populaci) navíc mnohem „stravitelnější“, ale hlavně účinnější. Samozřejmě, že jej lze získat i potravou, kdy je tráven společně s tuky ve střevech.  Přidáme-li pozitivní vliv extraktu z červeného jetele na prevenci rakoviny prsu, osteoporózy a kardiovaskulární choroby, vychází nám červený jetel velmi výhodně.

 

Je možné, že ženy řeknou, že před časem vyzkoušely přírodní preparáty a že skoro vůbec nefungovaly. To se mohlo stát. Před časem totiž byly na trhu jen přírodní přípravky tzv. první generace, založené především na „včelích“ produktech. Tyto přípravky jsou však již překonány a na pomoc vám nastupuje třetí generace přípravků v čele s izoflavony, jejichž účinnost je již respektována i částí lékařské veřejnosti. Na 11. světovém kongresu o menopauze v roce 2005 dala odborná veřejnost jasně najevo svůj postoj k červenému jetelu, kde potvrdili, že je mnohem víc než jen mírnou alternativou pro potíže v přechodu.

 

V laboratoři Biotechnologické fakulty Vídeňské univerzity prof. Jungbauera byly v minulých letech systematicky zkoumány preparáty sloužící k „léčbě klimakterického syndromu“. Testované přípravky vykazovaly významné rozdíly v účinku, přičemž nejlépe se umístily přípravky obsahující extrakt z červeného jetele.

 

Pro ještě větší efekt izoflavonů je prospěšné je zkombinovat s vitamínem D, vápníkem a hořčíkem, kde dochází navíc k ochraně proti osteoporóze a žilního systému.

© 2020 created by Jiří Tichý